Nejste si jisti, že jste jako děti byli očkováni proti spalničkám nebo se obáváte, že už je to tak dlouho, že by vaše imunita nemusela být dostatečná? Můžete si nechat udělat jednoduchý test na protilátky. „Možnost provedení testu nabízíme každé pondělí,“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský M.D, FACP, ředitel Polikliniky na Národní v Praze. Pojištěnci OZP, ČPZP, ZPMV mají testy plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, ostatní si za provedení testu zaplatí 700 Kč. „Test na protilátky proti spalničkám se provádí z běžného odběru krve. Není třeba, abyste přišli nalačno,“ konstatuje MUDr. Vlasta Plachá, praktická lékařka Polikliniky na Národní.

Spalničky se šíří vzduchem a jsou vysoce nakažlivé. „Nemocný může navíc onemocnění předávat dál již zhruba sedm dní před tím, než se u něj objeví vyrážka a ještě dalších pět dní poté. Inkubační doba je udávána šest až devatenáct dní, obvykle zhruba dva týdny,“konstatuje MUDr. Vlasta Plachá. Očkování proti spalničkám je u nás povinné, a  to u dětí mezi třináctým a osmnáctým měsícem věku. Do roku 1975 se přitom očkovalo jen jednou dávkou, což se později ukázalo jako méně účinné. Nakažení lidé v právě probíhající epidemii patří právě mezi ty, kteří dostali jen jednu dávku nebo nebyli očkováni vůbec. Podle praktické lékařky však není test na protilátky zbytečný ani v případě, že jste si jisti, že jste byli očkování ve schématu dvou dávek. „I v případě, že jste však očkováni byli, test na protilátky nemusí být zbytečný. Imunita, kterou jste očkováním získali, může totiž postupně slábnout,“ vysvětluje. Kontraindikace k očkování je těhotenství, alergie na aminoglykosidové antibiotikum a vaječné bílkoviny.

Nemoc začíná podobně jako jakékoliv nachlazení – máte teplotu, kašel a rýmu, možná jste více citliví na světlo a objeví se zarudnutí spojivek. Zjistíte, že máte v ústech bělavé tečky se zarudlým okolím. Po několika dnech se přidá červená vyrážka na těle – zpravidla začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho a nakonec na končetiny. Pokud už spalničky dostanete, budete je muset přetrpět a zůstat po celou dobu jejich výskytu doma. „Léčba se může zaměřit pouze na průvodní příznaky, tedy na kašel či teplotu. Nemocnému podáváme i přípravky, které mu uleví od svědění,“ říká MUDr. Plachá a dodává: „Antibiotika jsou, stejně jako u jiných virových onemocnění, neúčinná.“